Güneş’in Enerjisi

0
369

ve çevresinde dolanan gezegenlerden oluşan sistemi yeryüzü için, temel bir güç kaynağıdır. Özellikle, yeryüzüda yaşayan canlılar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bugün kullanılan çeşitli güç kaynaklarının oldukça büyük kısmı, güneşin neden olduğu değişimler sonucu ortaya çıkar. Günlük enerjisi ile yeryüzü aydınlatılabilmekte; yağışlar ile su döngüsü sağlanabilmekte ve en önemlisi de, fotosentez ile canlı yaşam sürdürülebilmektedir. Hayati önemdeki bu yıldızın endüstriyel manada güç üretimi de mümkün olabilir.

Güneş yarıçapı 700.000 km (yeryüzü yarıçapının aşağı yukarı 109 katı),kütlesi 2×1030 kg (yeryüzü kütlesinin aşağı yukarı 330.000 katı)olan bir yıldızdır. Güneş kendi ekseni çevresinde dönmektedir. Bu dönüş, güneş ekvator bölgesinde 24 günde, kutup bölgelerinde de 30 günde olmaktadır.Güneşin çekirdeğinde, temel olarak hidrojen çekirdeklerinin kaynaşmasıyla füzyon tepkimesi oluşur. Güneşin çekirdeğinde ve aşağı yukarı 15-16 milyon derecedir. Güneşin aşağı yukarı % 90’ı hidrojendir.
Güneşin korunda hidrojen çekirdekleri füzyon yaparak helyum çekirdekleri oluşmakta ve bu reaksiyonlar sonucu oldukça büyük bir güç ortaya çıkmaktadır. Güneşin toplam ışıması 3.8×1026 J/saniye olmasından, güneşte bir saniyede aşağı yukarı 600 milyon ton , yani hidrojen kullanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here