Raspberry Pi 3

0
680

 


Raspberry Pi  daha çok okullarda bilgisayar kullanımını artırmak için İngiltere de üretilmiştir. Öğrenim amaçlı olduğu için fiyatı ilk başlarda 5$ ve 35$ arasında değişmektedir. İlk başlarda kodlamaya yönelik üretildi fakat daha sonra büyüklü, küçüklü farklı projelerde de kullanılmaya başlandı.


Raspberry Pi 3 Ne İşe Yarar

Raspberry Pi 3 ile bilgisayarınız da yaptığınız basic işlemleri yapabilirsiniz. Örneğin video izleyebilir, flash oyun oynayabilir, media center,word vb. gibi şeyler  yapabilirsiniz. Raspberry pi 3 te wifi özelliği sayesinde internete daha kolay bağlanabilirsiniz. SD kart girişi sayesinde depolama alanını kendiniz seçebilirsiniz.

 

Raspberry pi 3 e farklı işletim sistemleri kurabilirsiniz. Raspbian resmi desteklenen sürümüdür. Fakat Third Party işletim sistemleri kurabilirsiniz. Mesela Ubuntu Mate ,Windows 10 IOT,OSMC(open source media center) kurabilirsiniz.

 

Windows 10 IOT’de kodlama yapabilmek için Visual Studio yu indirmeniz gerekmektedir. Bu sürümde küçük cihaza Windows 10 kurabiliyorsunuz. Günümüzde daha çok akıllı ev sistemleri ve otomatlarda kullanılıyor.

 

Raspbian sürümü ise debian tabanlı bir dağıtımdır. Debianda kullanılan komutları burda da çalıştırabilirsiniz.İşletim sistemi olarak Windows tan daha küçüktür bu yüzden daha hızlı çalışır.

 

Raspberry Pi 3 Teknik Özellikleri

 

64-bit quad-core ARMV8  İşlemci 1.2 GHz hızında

1GB RAM

Bluetooth 4.1

Dahili WiFi

4 Adet USB 2

Full HDMI

Micro SD soketi   gibi başlıca özelliklere sahiptir.

 

Raspberry Pi 3 ile yapılabilecek projeler

 

  1. Akıllı ev sistemleri

 

Raspberry  akıllı ev sistemleri oluşturabilirsiniz. Örneğin prizlerizi, ampullerinizi, klimanızı vb. şeyleri wifi üzerinden veya bluetooth üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca evlerinizde ısı ölçer, duman sensörü gibi cihazlarla entegre edip herhangi bir sorun oluştuğunda kendinize sms bile attırabilirsiniz.

 

  1. Radio sistemi veya Media Center olarak kullanma

 

Restoranlarınız olduğunu düşünün hepsine aynı anda müzik güncellemesi veya aynı videoyu oynatmanıza izin verir. Hepsini merkezi bir noktadan halledebilirsiniz. Böylece hem maliyetli bir iş yapmamış oluyorsunuz hemde lokasyona gitmeden işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here